Матичните лекари повторно со 50 денари капитација за пациент – Канал 5 06.03.2011

Зголемена капитација за лекарите од 45 на 50 денари откако претходно поради кризата Фоднот за здравство ја намали. За секој прегледан пациент наскоро лекарите ќе добијат 10 проценти повеке за грижата кон пациентите.

– Проценката е дека за матичните лекари ова значи зголемување меѓу 10.000 до 15.000 денари месечно, изјави министерот за здравство Бујар Османи по работната средба со Здружението на приватни лекари на Република Македонија.

Задоволни од разговорите со министерот, лекарите оценија дека само со конструктивен дијалог може да се надминат евентуалните проблеми и македонското здравство да се придвижи кон европското.

Извор: Канал 5

Коментари47 коментари

 

 1. Dr.Amdi напиша:

  Pocituvani
  Zosto ne objavuvate novi komentari.
  Ne li smetate deka najnovive katastrofalni slucuvanja vo zdravstvo zasluzuvaat adekvatna reakcija od strana na vasata organizacija ili svesno ke doprinesete vo zrtvuvanjeto na privatnite lekari.

 2. Гурев Јован, специјалист по Ургентна медицина напиша:

  Јас сум лекарот кој што 2001 година беше незваничниот лидер на групата од 10 лекари кои што ја воведовме КАПИТАЦИЈАТА во Р М. и кој е архитектот на Прима медика. Таа, капитацијата, беше замислена така што да се плаќа во почетокот по 45 денари од секој пациент запишан кај матичниот лекар, од кои 70 % да се исплаќаат секој месец, а 30 % по завршувањето на тримесечието, независно дали пациентот има платено здравствено осигурување. Исто така беше предвидено вредноста на капитациониот бод да биде менлива величина. Сега исплатата се врши само за пациенти кои што имаат платено здравствен придонес, а освен тоа Фондот не врши исплата на капитација за оние пациенти кои не направиле своја ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА во Завод за вработување. На таков начин, на пример, мојата установа Медикус-92 (така се вика бидејќи е основана 1992 година, а јас сум еден од основачите на примарнотно здравство во РМ), на име НУЛТА осигурување и на неизвршена ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА на пациентите, од запишани 4900 пациенти Фондот ми плаќа за 4200 пациенти, значи Фондот ми узурпирал 700 пациенти. Затоа мој совет е да бараме од ФЗОМ 100% месечна исплата по капитационен бод од 50 денари на сите запишани пациенти независно дали имаат или немаат платено придонес, дали имаат лични карти, пасоши и возачки дозволи, освен луѓето кои што починале. На таков начин доволна е и партиципација од само 30 денари од пациент за секој преглед или контрола, бидејќи ако нема никаква партиципација, пациентите го злоупотребувааат бесплатното здравство, па доаѓаат за најбанални работи, а сето тоа повлекува зголемен број на рецепти и упати, како и непотребна амортизација на лекарот. На таков начин настанува и финансиска заштита на трошоците на ФЗОМ, а на матичниот лекар ќе му остане доволно време да направи коректен преглед на пациентот, бидејќи малку ќе се намали бројот на прегледите, а не да ја игра улогата на диспечер.

 3. dr.lile напиша:

  do koga ke kasni isplatata i dali nekoj ke sredi da primame radovno icelosnaplata

 4. anonimen напиша:

  kolegi pokachete ja platata na sestrite za da ne se vrati bodot po staro

 5. Анонимен напиша:

  kolegi pokachete ja platata na sestrite za da ne se vrati bodot po staro.

 6. Dr. Vaska напиша:

  Dr. Lili
  sakam da ne izvestite dali kapitacioniot bod ke se promeni od prvi April zasto nikade nema izvestuvanje za toa. Ovie pari i te kako ni se potrebni vo ovoj moment.
  I za lencenciranje na softver nikoj nisto ne znae. Fondot vika cekajte , vie vikate da se licencira do Prvi Maj. Ke treba li sega da zemame i vtor komjuter.
  Izvesti ne sto da pravime.

 7. kapitacija напиша:

  Doktori vratete si ja cenata na bobot za mart na 45 den.Zdravje od 1 april ke bidne 50!Vazno se slikavme i isfalivme,pak karija !

 8. kapitacija напиша:

  Doktoti vratete si ja cenata na bobot za mart na 45 den.Zdravje od 1 april ke bidne 50!Vazno se slikavme i isfalivme,pak karija !

 9. d-r. Lidija напиша:

  Kolegi,

  Na nasoit limit ni se tovarat i Cellcept, koj 0d 250, 500 mg. iznesuvq 5000,00 denari, a Flixonase-to e namaleno na 400 i nesto denari, znaci ne e nula. Neka ni se so sreka novitetive…

 10. sreken 8 mart напиша:

  ej stvarno 50 den ni go pokacile bodot?znaci sega 95 ili 100 den ke cni bodot,!

 11. METICEN D-R напиша:

  PREMIEROT IZJAVI”IM GO VRAKAME BODOT NA MATICNITE LEKARI NA ONAA VREDNODT NA KOJA STO BESE PRED DA IM GO NAMALIVME VO SKLOP NA ANTIKRIZNITE MERKI,ZA KOI SE DOGOVORIVME DA BIDAT OD PRIVREMEN KARAKTER,”,NASIOT SEGASEN PREMIER E INTELEGENTEN I PAMETEN I NITU EDNAS NE KAZA DEKA NI GO ZGOLEMUVA BODOT….DA NI E VECEN PREMIEROT,ZATOA STO ZBORUVA ARGUMENTIRANO,,,SAKAME REFORMI A NE SAKAME NIE DA SE PROMENIME,

 12. д-р. Лидија Ристовска напиша:

  Знаете еве ги ,,паралелите,, , кои се 0,00 денари, кои сите ги знаеме:

  Foster, Spiriva, Simbicort, Seretide—>Flixotide

  (зошто Фликсотиде да е бесплатен, а овие другиве да ги плаќаме и тоа, ние невините матични д-ри?)

  Bonviva, Actonel….–> Fossamax

  Mirapexin—-> Seroxat, Asentra…

  Се разбира, не се директна паралела, но кога можат едните да се бесплатни, зошто да не се избориме и другиве да бидат бесплатни за нашиот лимит?

  Специјалистите се толку комфорни, можеби се и платени од страна на фармацевт. компании да ги препишуваат, а ние сме ставени во тесен агол…безизлезна состојба… Дали да се издејствува специјалистички фондовски рецепт, кој воопшто нема да стигнува до нас, со лимит за специјалистите…Едноставно гласно размислувам. Толку интелигентно е ова осмислено да ни кратат, што некој во злото се снашол многу добро—а зло е да му се нанесе неправда некому, особено некому кој чесно си ја врши својата работа. Голем поздрав до Вас, колешке Билјана. Голема благодарност за храброста да не застапувате.

 13. д-р. Лидија напиша:

  Колешке Билјана,
  Да, знам за срамнувањето како опција, но дали постои начин некако да се избориме за ,, омекнување,, на оваа ставка. Да, некој подолу даде предлог на 700 денари по капит.поен. Во мојата ординација се препишуваат Spiriva (2186 den), Symbicort(2493 den), Seretide(2502 den), Avodart(1100 den), Bonviva (501 den), Actonel ( okolu 1700 den) Torvex80 (574 den), Mirapexin(1427 den), srej Foster (2440 ili 3659 den), Lamotrigine 200 (1049 den). Se se ova lekovi so specijalisticka preporaka, за кои можеби специјалистите се стимулирани од страна на фармацевтските компании да ги препишуваат. Ако се побунам за препишувањето, ФЗО ми е на врата, одвај чекаат да ни дојдат во посета…

  • Biljana Ognjanova напиша:

   Koleske Lidija,istiot problem go imam i jas ,a mislam i 80% kolegi od Skopje!Na pregovorite za novite dogovori se baralo zgolemuvanje na sumata koja e sega 550,no ne im prifatile!Sega so ministerstvo se obidoa nesto da smenat,no tesko odat rabotite!Jas na prviot izvrsen na LKM ke pobaram da se pobara sredba vo fzo za ovoj poblem,pa se nadevam deka ke se resi prasanjeto!Minatiot pat koga se potegna ova prasanje ni dadoa grupa lekovi so cena0,00 pa nekako se namalija procentite za kazni po izdadeni reepti!Se nadevam deka i sega ke imaat sens za ovoj problem,bidejki FZO go zgolemi budzetot za lekovi na 2 milijardi!

 14. Анонимен напиша:

  Почитувана Претседателке уште ми е пред очи Вашата радосна фаца за покачувањето на бодот (кое покачување).
  Знаете како велат “Ние треба многу да бараме за малку да добиеме” – е колку баравме а колку добивме – Ве молам објаснете.

  • Dr Lili напиша:

   Pocituvan kolega se raduvam da ovaa tema pobudi mnogu aktivnosti d strana na kolegite.Sigurna sum da ste videle da na ovie pregovori otidovme so cetiri strani baranja izraboteni so dva advokati.Nasite baranja od koren da se smeni dogovorot.No taka bilo sekoja godina.Se odi so mnogu baranja a ke se dobie nesto.Ne znam zosto site se fativte na toj del od izjavat,a nikoj ne komentirate na onoj del koga velam da ke se potrudam doma da napravime evropsko zdravstvo a ne da odime vo Evropa.Da mora da se stopira trendot na iseluvanje na nasite kolegi za Slovenija.Mnogu e vazno da se pocituvame,da se naucime da razgovarame megju sebe i da bideme iskreni.Samo preku razgovor moze na nekogo da mu promenite stav.Ministerot kaza da i sega imalo golem broj na onie sto bile protiv da se vrati bodot na 50 denari Klinika,sindikat i stomatolozi.Se vlozi mnogu trud za da se vrati i da znete da vo zivotot nema nisto slucajno.So pocit Dr Lili

 15. д-р. Лидија напиша:

  Од целите што денес ги префрлија ми скратија нецели 13 % за надминати рецепти, за двајца д-ри. Се пишуваа рецепти оти имаме многу хронични пациенти , огромна фреквенција, по 60-100 пациенти на ден , а имаше и грип. Ниеден лек не беше препишанм залудно и незаконски…Многу сум потресена од оваа неправда…До кога ова ќе се толерира???

  • Biljana Ognjanova напиша:

   Koleske Lidija,destimulacijata za izdadeni i realizirani recepti duri vo narednite tromesecja ke eskalira!Pricinite gi navela koleska Biljana vo podolnite komentari!Sakam da ve informiram deka ako na godisno nivo ne ste ja nadminale vkupnata godisna suma za izdadeni recepti po lekar so baranje za sramnuvanje do FZO na osnov realizirani recepti, sretstvata sto sega vi se skrateni ke vi bidat vrateni!Vase e samo da podnesete baranje do podracnta sluzba na FZO i tie ke si ja zavrsat rabotata!Napravete go ova!

 16. д-р. Лидија напиша:

  Колешке Лилија,
  Верувам дека напорно се борите за нашите права и тоа е за секаква пофалба… Еден совет: другпат давајте изјави на новинари со измерени зборови, оти тие злобници пренесуваат атрактивни исечоци од нашите кажувања, со цел да ни ги намалат вредностите. Едноставно ни ги вадат зборовите од контекст.
  Една сугестија што се надевам дека ќе ја прифатат повеќето колеги: Од членарината да се плаќа месечно еден заеднички адвокат, кој ќе ги толкува сите новитети и измени во Законот за ЗЗ и ЗО, сите ФЗО измени и ќе ги објавува задолжително на оваа веб страна. Треба да сме стимулирани да плаќаме членарина. Сигурна сум дека и другите колеги имаат други идеи, па нека ги напишат…

 17. DOKTOR-ZLATKO напиша:

  POZDRAV ZA ODLUKATA,AMA POZDRAV I ZA NASHITE PREDSTAVNICI KOI SHO VO NERAMNOPRAVNA POZICIJA SO FONDOT I MINISTERSTVOTO,SO LOBIRANJE I POSEBNI ZALAGANJA USPEAA DA JA IZNUDAT OVAA ODLUKA.INAKU DEKA POZICIJATA NI E TAKVA I DEKA KE NI BIDE SE DODEKA ZDRUZENIETO I KOMORATA NE STANAT POTPISNICI NA SEKOJA ODLUKA I REFORMA,ZAGARANTIRANI SO ZAKON,DOTOGASH NASHITE PREDSTAVNICI MAKA KE MACAT ZA KAKVI BILO ZALAGANJA SHO SE OD INTERES NAS INTERES.
  C E S T I T 8_MI M A R T
  (DEN NA RAMNOPRAVNOSTA)

 18. Д-р.Тони Делиниколов напиша:

  Почитувани колеги и „колеги“,
  Не е лесно секогаш да се биде на ниво на задачата и да се одржи нивото на комуницирање. Не мислам на активностите на нашите најистакнати претставници, туку на коментарите, на стилот и изразите кои се користат на овие страници.
  Почитувани браќа и сестри според Хипократ,
  Ако нешто не е кажано, или спроведено како што сме се договарале, ако има отстапувања од стратегијата на нашите докторски асоцијации, тогаш ајде да го разгледаме тоа, па да споредиме факти и докази!? (А стратегијата се утврдува на собраниски седници пред се! Собранијата не се ГГ претпријатија, нели?! )
  Апелирам да се коментира само тоа што се познава добро, со повеќе информираност за состојбите, а се друго ќе значи лаичко рекла-казала.

 19. Biljana Ognjanova напиша:

  Kolegi obvrskata za relicenciranje i KME e so zakon propisana a nalogodavac e ministerstvo a ne LKM!Ve molam citajte go Zakonot za zdravstvena zastita po koj rabotite!Komorata e legitimen pretstavnik na doktorite pa za site problemi od primarna zdr.zastita ima komisii na privatno zdravstvo i sledenje reformi vo primarna zdravstvena zastita koi ne zastapuvaat so nasi pretstavnici clenovi na ZPLRM koi vi stojat na raspolaganje i so koi moze da kontaktirate i vo LKM i preku Zdruzenie! Vi preporacuvam maksimalno da gi koristite i da barate od niv aktivnost i informacii!Nie gi delegiravme i tie se tuka za nas!

 20. Biljana Ognjanova напиша:

  Dragi kolegi!Izgleda plukanjeto i javnoto kazuvanje na makite i problemite ni se pomesaa!Rezultat na stres vo rabotata,ne veruvam deka ke e nesto drugo!Mislam deka treba da potsetam na aktivnostite i pridobivkite od niv vo minatite godini:Lani pokacuvanje na bodot,predlani ekg,podobruvanje na dogovori i dogovorni kazni ,izdadeni recepti i skalesto kaznuvanje i tn,ne mi e cel da falam tuku da potsetam !A sekogas sme mozele podobro,neli!I sega koga clenovi od Zplrm se inkorporiraa vo Lkm koja e legitimen pretstavnik na lekarite cela fela ja pozdravi rabotata na primarcite vo pregovorite so mz i fzo!Toa e povtorno uspeh na site nas koi rabotime za izmena na pravilnici i zakoni koi povtorno nas ne tangiraat!Zatoa e mnogu vazno da rabotime koordinirano!Popusto ke e ako nema kooperativnost od site clenovi na upraven na zplrm!Vo toj kontekst ja povikuvam pretsedatelkata da go koristi potencijalot na clenovite koi i se na raspolaganje i na sostanoci seriozno da se dogovara strategija na koja ke se pridrzuva,a vo itni situacii da pobara stav po meil ili telefon!Mislam deka site ja podrzuvame iskreno vo aktivnostite!Sepak,vo aktivnostite i se otvoreni vratite zatoa sto LKM ja delegirase vo poveke proekti i taa doverba ne smee da se namali,!Pretsedatelkata e sekogas navreme informirana za aktivnostite na Lkm i ima sekogas podrska od organite na komorata koja ne smee da ja izgubi !Sepak nie site sme clenovi i na LKM koja e strateski partner na MZ,pa e vo red i baranjeto na kolegite komorata da ni pomogne okolu kompjuterzaijata i pregovorite so MZ okolu toa!Kako i sekogas vo komorata naogame kompletna podrska za site problemi na primarnite doktori,pa e vo red i nie kako fela da im dademe podrska na nasite kolegi koi sega imaat maka!I vo red e da vo predizborje se distancirame od site politiki zosto sme esnaf !

 21. DOKTOR напиша:

  ЈА ПОДРЖУВАМ ПРЕТСЕДАТЕККАТА НА ЗПЛРМ И МИСЛАМ ДЕКА СЕ ШТО ПРАВИ ПРАВИ ЗА НАШ ЗАЕДНИЧКИ ИНТЕРЕС. ДО ПРЕД НЕКОЈА ГОДИНА НЕМОЖЕВМЕ ДА ЗАМИСЛИМЕ ПРИЕМ КАЈ МИНИСТЕРОТ И КАЈ ДИРЕКТОРОТА НА ФОНДОТ А КАМОЛИ ДА СЕ СЛИКА. МИС ЛАМ ДЕКА НИ ОСТАНА УШТЕ ЗДРУЖЕНИЕТО ЗОШТО ЛК ОДАМНА Е МРТВА .А СЕ ПРАШАМ ШТО ПРАВИ ЛК СО НАШИТА ЧЛАНАРИНА ИМАМ ПРЕДЛОГ НЕКА НИ ПЛАТАТ НЕШТО ОД ТОА ШТО НЕ ОЧЕКУВА СО ИЗИСОТ И ПРИНТАЊЕТО

 22. doktor напиша:

  Sega sme najdobro organizirani od bilo koga za site pregovori so fondot i ministerstvoto sme informirani navreme , adrugoto preostanuva so nasi zaednicki napori da uspeeme da dojdeme do podobri resenija . Ja pozdravuvam pretsedatelkata i ja podrzuvam vo nejzinite napori da uspee vo realiziranje na mnogu prasanja vo interes na site nas . pozdrav

 23. ime nebitno напиша:

  grujoski izjavi deka ni go vraka bodot sto ni go skratil radi de im pomogneme vo krizataa sega dr izjavuvaat drka ni go pokacile bodot.bas mi se sviga ova,tocno ke imame za bil gejts

 24. Anonimen напиша:

  Pretsedatekata na ZPLRM Dr Lilija celata svoja energija i del od svoeto slobodno vreme go vlozuva za pregovaranje za nasite interesi..zelbite se edno, a ishodot od pregovorite site zneme deka zavisi i od faktori sto ne zavisat nitu od nea nitu od nas…, zatoa treba maksimalno da ja podrzime i pozdravime, i sekoe i malo pridvizuvanje e uspeh.
  Jas i cestitam za nejzinata angaziranost i treba i natamu da nastapuvame na toj nacin….Pozdrav

  • Анонимен напиша:

   da ijas i cestitam na nejzinata arogantnost sprema clenovite koi sto nemaat plateno clanarina,gledam tuka na stranata deka gi ima objaveno,bravo za toj trud dase napravi toj spisok,aj izracubajte kolku pari od vkupno site maticni lekari na godisno nivo dobiva zplrm

   • Dr Lili напиша:

    Pocituvan kolega za objavuvanjeto na spisokot na stranicata pobaraa koordinatorite po gradovi za da videle koi kolegi plakaat a koi ne.Za da mozat da dojdat kolegite od podalecnite gradovi i nivnoto idenje da bide plateno,bidejki trosat pari i vreme vo interes na celata fela,site treba da sme svesni da toa treba da se plati-za da se stimulirani da idat.Mudrosta e vo celoto clenstvo,poveke idei pogolema kreativnost.

 25. dr.daskalovski напиша:

  predlog:Posledniot vikend na mart ili prviot vo april rabotilnica na tema:z.z.zastita so predlozenite proekti,elektronskata karticka i specijalizacijata.po semejna medicina.Materijali imate procitajte i stvarno da bide rabotilnica,a vecerta mozi druzenje.Temite itekako nas ne tangiraat i zavisat mnogu nesta od nivnata realizacija kako vo naseto rabotenje taka i po dzebot.Sleden komentar ke dadam posle 10 mart posle sobranie na komora.

 26. doktorka напиша:

  Pocituvani kolegi,ne mi e jasno zosto tolku plukanje na celata rabota i celiot trud sto go vlozuva pretsedatelkata na ZPLRM . Kade bea tie istite sto sega se nezadovolni od vrakanjeto na cenata na bodot, koga go namalija bodot.Istite tie togas bea na funkcija i nisto ne napravija .Koga od cela Makedonija maticnite doktori sakaa da prekinat so rabota togasniot pretsedatel kupuvase vreme (samo ne znam po cija naredba bese toa).
  5 denari ne se mnogu pari,no barem mrdna cenata na bodot,koja ne e promeneta od 2oo1 god.Za toa pretsedatelkata gi zapocna aktivnostite za narednata godina da se postigne ostvaruvanje na pogolemiot del od nasite baranja.Samo so pregovori i koga covek e kulturen ,vospitam moze da se postigne mnogu poveke ,so arogancija samo ke se dreme pred vratata na Fondot ili Ministerstvo,kako sto se slucucvase godini nanazad.
  Zatoa dragi kolegi ostavete ja pretsedatelkata da raboti,ako imate nekoj dobronameren sovet,zabeleska ukazete i mislam deka e taa dovolno intelegentna da gi razbere rabotite i da postapi ispravno.

 27. mirko напиша:

  so ovie pari ke go platime bil gejts

 28. sreken! напиша:

  Navistinski sum sreken!Vi gi vratija parite ama od 1 mart!A be doktori sega sto ke pravite? Pa da.izjavi za dobra sorabotka so institucijata Minister!A znaete li sto vi sprema so noviot zakon za zz?ili ste naivni.pa ako ne go razbravte konsultirajte se so pravnici!A zaboravivte li na nas sekundarcite,ili samo maticnite se privatni!Ve molam da razmisluvate za ponatamosnite cekori zosto moze da se preimenuvate vo zdruzenie na privatni primarni doktori,a vasite luge vo LKM neka razmislat kakva im e koordinacijata vo vasite postapki i postapkite na LKM!Da ve potsetam,LKM zastana zad vas koga se zamrznaa site aktivnosti koga vas vi se namali bodot!Sega vie trcate da se slikate koga nie imame problem so egzistencijata i se distancirame od ministerstvo!Ako navistina se smetate za del od lekarska fela,togas vnimatelno kreirajte gi aktivnostite!Vi posakuvam uspesna rabota ,barajte poveke za da dobiete pomalku!

 29. maticen doktor напиша:

  Ve molam na sajtot da se stavi celata medicina bazirana na dokazi da mozat maticnite da ja simnat zosto na veb stranata na Fzom veke ja nema a mnogu ke ni e potrebna za specijalizacijata po semejna medicina!

 30. maticen напиша:

  Kolegi bravo!Sea ke si okrecime i ke gi doterame ambulantite!Mozebi ke dobieme dozvola za rabota za narednite 5 godini!Ama glejte da si fatite vrska zosto i da imate evropski uslovi vo ordinaciite sigurni li ste deka ke dobiete koncesionerstvo?Ama trgnete pari na strana za da si ja kupite dozvolata od ministestvoto!Ajde doktori osvestete se!

 31. dr Biljana напиша:

  Mnogu razocaruvanja!Po peti pat slikanje so ministerot za 5 te denari koi lani ni gi skusi!Sega ajde pak da go promovirame!So koe pravo kolegi zastanavte do nego i koe evropsko zdravstvo ke go pravime so ovaa kapitacija!Mora da se doeducirame semejna i da si platime ubavo.da se doopremime so kompjuteri i propratna galanterija!Ubavo da si platime za toneri i da printame recepti a i odrzuvanjeto na programata na medikus dooobro ke ja plakame!Sega so Zakonot za zdravstvo sto ke ni go donese brzopotezno ke si plakame za dozvola za rabota na sekoi 5 godin.a po koja cena,ke ni odreduva toj gospod bogi!Isto taka vo toj famozen zakon bi stanalo zbor i za koncesija na uslugi i javni dobra,so pravo na ministerot da si igra so privatnite doktori kako mu se posaka! A za informacija i fondot ja zgolemi kvotata za lekovi na recept na 2 milijardi denari a vo noviot dogovor ne stana zbor za zgolemuvanje sumata za izdadeni recepti koja po prosta matematika za 2011 treba da e najmalku 700den.za da rabotime po medicina bazirana na dokazi!Inaku FZO na svojata web stana izleze so podatok deka realizacija na lekovi na recept vo aptekite po gradovi e 80% pa sega da vidime kolku od nas ke bidat kazneti(destimulirani) po ovoj osnov 7% !zatoa gospoda clenovi na ZPLRM,trcajte da se slikate so gospod,neli barajte poveke da dobieme pomalku!Pa zar ste slepi da ne vidite deka ne ora kako mlada niva,a neli sme stari volci i iskaleni privatni doktori koi pominale edno cudo od ministri!Ve molam zastanete ,sekogas zaletuvanjeto napred ne e produktivno tolku kako cekorenjeto polekai razmisluvanjeto so ladna glava,za da se predvidat namerite na Danajcite koga konj ni podaruvaat!Ama ovoj konj e lanski!

 32. jas напиша:

  Da povtorno ministerot manipulira,za da lugevo mislat deka platata na maticniot e tolku zgolemena. Stvarno mizerno

 33. Анонимен напиша:

  lele 10000den …..wooow so ke mu prajme na tolku mnogu pari,ne znam so poprvo dasi kupam sega,

Испрати коментар

Мора да бидете најавени за да испратите коментар.

Како да се регистрирам?

Корисни линкови

Министерство за Здравство Фонд за Здравство Лекарска комора За Здравје

Регистрирај се!
Министерство за Здравство
Драмски театар

Барај (Впиши го поимот и притисни enter)

Соопштенија со најмногу коментари