Невработените пак се пререгистрираат – Нова Македонија 25.01.2012

Околу 230.000 граѓани без работа од 1 февруари треба да пополнат изјава во која ќе напишат колку приходи оствариле тие и членовите на семејството лани, па заедно со копија од личните документи да ја предадат во Фондот. Оние што имале приходи поголеми од 96.600 денари ќе плаќаат за сини картони

Уште не ја заборавиле ланската пререгистрација за сини картони, кога невработените во огромен метеж на најжешкото време се тискаа пред подрачните единици на Фондот за здравство за навреме да земат сини картони, а сега треба повторно да се пререгистрираат. Од 1 февруари околу 230.000 граѓани без работа треба да пополнат изјава за ланските приходи за нив и членовите на нивното семејство, па заедно со копија од личните документи да ја предадат во Фондот. Оние што лани во семејството имале приходи поголеми од 96.600 денари ќе плаќаат за сини картони.

Фондот за здравство викендов ќе објави повик до невработените да си ја завршат обврската за пререгистрација до 31 март. Доколку задоцнат, ќе им доцнат и сините картони. Ако, пак, не се пререгистрираат, воопшто нема да ги добијат.

Повторната пререгистрација, со која и повеќе невработени ќе мора да плаќаат за да станат осигуреници, следува откако парламентот ги усвои законските измени, предложени од Министерството за финансии. Со нив за сини картони ќе плаќаат невработените во семејствата со приходи поголеми од 96.600 денари годишно, а не како досега – со приходи поголеми од 130.000 денари. Тоа значи дека ако лани семејството имало годишни приходи од 96.600 денари до 182.000 денари, тогаш еден член-носител на осигурување ќе треба секој месец да плаќа по околу 1.000 денари за да добие сини картони. Ако, пак, приходите се поголеми од 182.000 денари еден член ќе плаќа по околу 2.100 денари, а сини картони ќе имаат сите во семејството.

– Осигурениците се кривично и материјално одговорни за приходите што ќе ги пријават и за лажни податоци ќе одговараат пред надлежните судски органи – велат од Фондот.
Ланската пререгистрација не донесе многу пари за оваа институција. Така, од невработените се собираат само 12.000 евра за сини картони. По 1.050 денари плаќаат 175 лица, па од нив се собираат 185.000 денари. Месечно по 2.100 денари плаќаат 261 лице и од нив се собираат 550.000 денари. Во исто време, не се пререгистрирале околу 40.000 невработени, кои сега нема да трошат државни услуги, но за нив Фондот нема да добива пари. Фондот, генерално, нема ќар од ланската регистрација.

Автор: Наташа Бошковска-Златкова

Извор

Коментари62 коментари

 

 1. Doktorot напиша:

  DO KOGA VAKA BE KOLEGI
  SITE STE GLASNI A KOGA TREBA DA SE IZLEZE ORGANIZIRANO SITE MOLCITE
  dozvolivme da ne ponizat sekoj pluka na nasata rabota i na nasata profesija
  KOJ KE NE STITI AKO NE SAMITE SEBE!!!!

 2. МАГДАЛЕНА напиша:

  ИМАМ ПРЕДЛОГ ДР. ЛИЛИ ДА ИЗЛЕЗЕ СО СООПШТЕНИЕ НИЗ МЕДИУМИ ДЕКА ПАЦИЕНТИТЕ КОИ НЕ КЕ ГО РЕГУЛИРААТ ОСИГУРУВАЊЕТО ТРЕБА ДА ПЛАКААТ ЗА ПРЕГЛЕД КАЈ МАТИЧЕН(МОИТЕ ПАЦИЕНТИ НЕ СЕ ИНФОРМИРАНИ И СИТЕ САКААТ ПРЕГЛЕД БЕСПЛАТЕН,А РЕЦЕПТИТЕ,,КЕ СИ ГИ КУПАТ,,. ПОЗДРАВ

  • tonidel напиша:

   Pochituvana “Magdalena”, dali bi bila zadovolna dokolku se ostvari toa shto go predlagash? Dali bi ni znachelo neshto dokolku Lili kako poedinec se obrati na javnosta?! Jas bi sakal ovaa tema itno da se razgleda od strana na Upravniot odbor na ZPLRM od kade bi mozhelo oficijalno da se bara LKM da izleze so Soopshtenie kako na den 08.11.2011. po povod druga tema (vo vrska so “predupreduvanjata” za zatvorski kazni za neopravdani boleduvanja). Kako vtoro, mislam deka vo ovie turbulentni vreminja, treba vnimatelno da se gradat odnosite so javnosta/pacientite. Sepak nie sme inteligentni i bi mozhele da ja iskoristime ovaa sostojba i na drug nachin, pa da “porasneme” vo ochite na nashite pacienti! (Da ne zaboravame deka predolgo vreme dopushtame da se sozdava negativna slika za “belite mantili”, kako shto najchesto ne narekuvaat novinarite-bezvezno, ama toa ni e kako nadimak!?)

 3. д-р напиша:

  Колеха ,,матичен,,…Какви се овие глупости што ги пишувате??? Па секој на пазарот на трудот има право да отвори ПЗУ!!! И мене во мојата близина ми отворија некои колеги, па што??? Зарем на нашите македонци да им викам инспекции…Срамота, ќе се изедеме меѓусебно…За срам!!!

  • maticen lekar напиша:

   Колега д-р,станува збор за илегални прегледи-прегледи на црно од страна на државни специјалисти во тие матични амбуланти,станува збор за нелојална конкуренција..”.ако не идеш у таа и таа амбуланта да се запишеш кај тој и тој матичен,тогаш нема да можам јас да ти завршам работа во мојата специјалност од која ти зависи животот”..или” тука нема да платиш ,ама ќе идеш тамо и вамо”
   А можеби Вие почитуван колега д-р сте засегнати !
   Секој специјалист можи да си отвори матична или специјалистичка амбуланта,тоа никој не му го брани,но мора да напушти државна служба
   .Министерот беше јасен,дополнителна дејност нема више,а најмалку на црно

   • efkoski напиша:

    mene me interesira sto e so specijalistite od pzu,dali ima nacin da gi dovedeme legalno da imaat dopolnitelna dejnost odnosno da pregleduvaat vo ambulanta kaj maticen lekar?
    ne mi e jasno kako moze bolnicata vo Tetovo da nosi revmatolog od klinicki da pregleduva koga nema registrirano revmatologija vo tetovskata bolnica?
    kolku sto sum zapoznat mozno e izvrsuvanje na dopolnitelna dejnost samo vo ustanovi so ista registrirana specijalnost.
    od ruga strana klinicki centar i bolnica ne se na isto nivo,taka da zosto bi mozele da doagjaat kaj niv a ne kaj nas?
    zosto vaka ne e samo revmatolog,tuka se i urolog,oftalmolog i dr.,koi od tercierna vrsat dejnost vo sekundarna.pa sto sme nie da ne moze vo primarana dokolku ima obezbedeno uslovi za toa.
    gi molam od zplrm da dadat svoe viduvanje na ovoj post.

   • LEKAR напиша:

    JAS POZNAVAM EDEN KUP TAKVI DOKTORI KOI PRETPLADNE RABOTAT VO DRZAVNI INSTITUCII A POPLADNE SI RABOTAT VO SVOI ORDINACII VO KOI VRABOTIJA MLADI DOKTORCINJA KOI IM RABOTAT ZA MIZERNI 200 EVRA.A GAZDIVE TAKA SI RABOTAT NA DVE MESTA,DVE PLATI.I , TAKA E SEKOJA INSPEKCIJA IM E PREDVREME JAVENA.A DA PUSTEA INSPEKCII MALKU I POPLADNE….

 4. maticen lekar напиша:

  Во имете на јадните матични лекари го молам администраторот нека не ја скрие оава порака упатена до сите специјалисто кои на туѓо име отвораат матични амбуланти и со уцена ги зимаат пациентите!
  Ако одма не престанат ќе бидат пријавени на сите институции ,прво во Лекарска Комора па ќе идеме натаму ако не се превземе нешто.
  Дополнителна дејност забрани Мимистерот,објавено е по сите медиуми,а најмалку би дозволил илегална дополнителна дејност
  …Ако сметаат дека имаат позадина која ги крепи,матичните лекари кои жевеат од својата единствена дејност ќе нападнат заедно да паднат на суд
  Сепак мислиме дак оваа Власт сака да доведе некој ред,во овој момент ќе го искористиме тоа

  Ке бидат објавени со име и презиме.. Досега се приајвени во ФЗОМ ,но секоја инспекција предвреме им е најавена

 5. dr.kamilovski напиша:

  ви благодарам за одговорот на мојата сугестија амакако здрузение треба поострода се реагира за новата пререгистрација и доставата да трае целата 2012година затоашто во септемврибеше пререгистрацијата иимаат изјави потписано барем тоа да е до септември2012година зада покрие 12месеци треба поостро да реагирате или да се стапи во штрајк оти намерата е да се избришат што поголем број на осигуреници а матичните да останат со помала капитација многу.треба да реагирате до ЛКМи заедно да реагирате до ФЗО И ДО МЕДИУМИТЕ оти ова е најболно прашање за сите матични доктори поздрав.

 6. dr.kamilovski напиша:

  pozdrav do zdruzenieto i posebno do pretsedatelkata no kako najlogicno bese reagiranjeto na dr.arben deka zdruzenieto treba da se obrati do direktorkata na fondot za zdrastvo ova preregistracija da se napravi vo soglasnost so upravata za javni prihodi koi gi imaat site podatoci za graganite i da ne se maltretiraat pacientite po salterite mnogu pozdrav.

  • Pocituvan kolega
   Jas reagirav javno na site mediumi da ova treba da se napravi softverski i da se povrze so UJP i voopsto da ne se cepka Fondot i nasata kapitacija.No ocigledno nie si zboruvame,no se nema sluh.Reagirano e i do MZ i FZOM da ne smee doktorite vo Makedonija da se zanimavaat cele den 365 dena vo godinata so broenje na aktivni i pasivni pacienti.Nie kako doktori treba da go kreirame zdravstvoto vo nasata RM.Da pravime proekti preku koi nie ke se izgradime kako profesionalci,no i pacientite realno da gi prevenirame.So pocit

   • ANONIMUS напиша:

    Ne se nema sluh,nego ne se ima volja ovaa da se napravi.ZNACI ZA VOLJA SE RABOTI!
    Matematikata e jasna,so prvata preregistracija ne skinaa po najmalku 5 % a nekoi i poveke po doktor,sega so ovaa vtorata uste tolku i ni go izedoa pokacuvanjeto na bodot od 45 na 50 denari,ZNACI NE VRATIJA PAK PO STARO.Ne da nemaat sluh,nego ke ogluvat ako treba ,samo da ja sprovedat ovaa nivna matematika.
    A nie?Mrtvi ladni,rosa ne ne rosi.E pretsedatelke,dojdeno e do koska mi se cini,TREBA EDNA SILNA I CVRSTA REAKCIJA KAKO SO MU DOLIKUVAA NA ZDRUZENIE CII CLENOVI SEGA VEKE SE BORAT ZA GOL OPSTANOK. I NI PEDA POVEKE!!!!!!!!!!
    So pocit!

    • Ova e proektna Ministerstvo za finansii,koj go realizira preku FZOM.Mojot stav kako Vas pretstavnik go znaete.Reagirav javno mnogu pati posocuvajki go Ministerstvoto za finansii kako glaven krivec za site nasi maki-kasnenje na isplata,pravenje proekti so koi se napuknuva nasiot kapitacionen sistem.Ovakvi proekti poveke ne smee da ima ,za da ne se dojde do sostojba da imame kapitacionen sistem na plakanje ,no da nemame koj da plaka vo naseto zdravstvo.Sepak mislam da ako site otvoreno si kazeme vo oci(nie,pacientite i instituciite)da bez pari zdravstvo ne moze da opstoi,jas sum optimist da mora nesto kon pozitivno da se pridvizi.No za nesto da se promeni kaj nas ,treba mnogu da se zboruva i elaborira so argumenti.Deset ,edinaeset godini kapitacija na ovoj sistem,mislam da mora da pretrpi modifikacii,no za ova mora da se razgovara so instituciite.P.S Samo so razgovor se ide do resenie.So pocit

     • ANONIMUS напиша:

      Pa pretsedatelke jas ne mozam da ve razberam,pogore zboruvate deka poveke pati javno ste reagirale no deka se nemalo sluh za nasite baranja.A sega pak ovde zboruvate deka treba da se razgovara???????
      Ne znam kako bi razgovarale so nekoj sto nema sluh za odredeni baranja????Toj razgovor,spored mene, odnapred e osuden na neuspeh,veruvajte.Togas,vo toj slucaj, osven razgovor treba da se baraat i drugi alternativi za da se resi problemot koj sto ocigledno postoi.
      Edno nesto stvarno ne mozam da razberam i dlaboko me boli,veruvajte,kako moze edna vlast da nema sluh za problemite na okolu 2000 doktori na koj,spored mene, pociva zdravstveniot sistem vo nasata drzava, i koj sto treba da pretstavuva edna elita i dvizecka sila vo edno normalno postaveno opstestvo ?Spored mene , ima samo eden odgovor,NE SMETA ZA NEDORASNAT I NESERIOZEN PARTNER.
      A TOA MNOGU BOLI!!!!!!(barem mene licno,za vas ne znam?)
      sO POCIT!!!!

     • efkoski напиша:

      da, no ponekogas razgovorot treba da bide vo jasno zacrtani granici pred koi nema da popustite.
      povelete otvorete tema na koja ke gi iznesete stavovite i pustete spisok na koj site ke se porzime so potpis i faksimil.
      taka da koga nareden pat ste na razgovor ke imate javna i jasno izrazena podrska od pogolemiot del od maticnite lekari vo zemjava.
      nema da im bide seedno veruvajte koga ke znaat deka bez nivno rabotenje od samo edna nedela bi mozelo da dovede do haos koj ke go sreduvaat 2-3 godini.

   • tonidel напиша:

    Zdravo Lili,
    Ne sum sretnal informacija dali i kako gragjanstvoto (ostanatite zdravstveni osigurenici – pokraj ZPLRM,neli!?) reagiraat na ovie sostojbi? Dali pacientite se chuvstvuvaat zasegnati okolu ovaa rabota za koja zboruvame nie, matichnite d-ri? Dali sme barem za ova istomislenici – koga vekje se razidovme okolu prashanjeto za participacija?!
    So pochit!

 7. dr. напиша:

  KOLEGI,
  TOLKU LI NI BESE SILATA?
  SPLASNAVME, A SE KE SI BIDE PO STARO, DURI I POLOSO BIDEJKI OD UTRE POCNUVA PREREGISTRACIJA NA NEVRABOTENITE!
  ZA OKTOMVRI NI FALAT 10% OD PACIENTITE , A POSLE FEVRUARI…KOJZNAE KOKU KE BIDAT.
  STO SE SLUCUVA , DO KADE SE PREGOVORITE SO FOND?
  POZDRAV

 8. maticen напиша:

  pocituvani kolegi,
  dali moze kekoj da mi kaze dali ke ima nekoe predavanje ovaa nedela(akreditirano od LKM)?Blagodaram

 9. Матичен напиша:

  “Доцнеше 15 дена исплатата на капитацијата до приватните здравствени установи, но тоа е вообичаено на почетокот на календарската година кога е слабо полнењето на буџетот од придонесите поради зимските годишни одмори”
  КОЛЕГИ, ПОШТО ЗАВРШИЈА ЗИМСКИТЕ ГОДИШНИ ОДМОРИ, ОЧЕКУВАЈТЕ ПАРИ ЗА НОЕМВРИ???
  ТУКУ ШАЛАТА НА СТРАНА, И ЈАС СЕ СОГЛАСУВАМ СО КОЛЕГАТА ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ РЕАГИРА, И ТОА ЈАСНО И ГЛАСНО И ВО МЕДИУМИ!

 10. еден напиша:

  VO POSEBEN NASLOV DA SE OBJAVI CLENOT OD DOGOVOROT VO KOJ PISUVA DEKA FONDOT TREBA DA IZVRSI UPLATA NAJDOCNA DO 60 DENA OD POSLEDNIOT DEN NA MESECOT ZA KOJ SE FAKTURIRA….ZNACI FONDOT VEKE KASNI 4 DENA SO ISPLATA ZA NOEMVRI !!!!
  DA SE REAGIRA VEDNAS I DA NE CEKAME DA SE POVTORI ISTIOT PROBLEM KAKO PRETHODNITE ISPLATI
  POZDRAV

 11. doktor напиша:

  Ako vakvite kako LEKAR gi pustate na sajtot ,ne mi e jasno sto moderirate!Kolegata ako e neprijatelski raspolozen prema luge sto deluvaat aktivno za site nas i neumorno sledat se sto ni se sprema i se obiduvaat da go preveniraat toa dodeka nie si sedime i si terame rabota,ne zasluzuvaat da bidat clenovi na ZPLRM!Predlagam da go isklucime kolegata od ZPLRM,sekako ako mu go znaete identitetot!Vo sprotivno da ne se pusta poveke nisto sto toj pisuva!Mislam deka ke se slozite so mene dr.LILIJA

 12. Анонимен напиша:

  DR. TONI OD KAJ KNIGOVODITELOT ME INFORMIRAA DEKA PZU-ATA NEMA DA PLAKAAT RTV PRETPLATA,NE OSLOBODILE

 13. ponizeni doktori напиша:

  Pocituvani kolegi
  Od proslata godina potocno 2011 godini nije maticnite doktori od Probistip,Kratovo,kolku sto znaeme i Kicevo,koi imame zemeno prostor pod zakup od Zdravstvenite domovi , so resenije od UJP sme zadolzeni da plakame i danok na imot na prostorot sto sme go zele pod zakup.Ne interesira dali vakvi resenija imat dobijeno site maticni doktori-koncesioner ili toa se samo poedini slucai kako sto e kaj nas..Prostorot sto go koristime katastarski se vodi Imot na P.makedonija,korisnici na prostorot , katarstarski isto taka se vodi deka se zdravstvenite domovi,a nije so pribelezuvanje sme registrirani kako zakupci vo katastar.Apsurdno e da plakame danok na imot na prostor koj ne e nas,na prostor za koj nie sme vo katastar registrirani samo kako zakupci.Se obrativne vo Upravat za prihodi da ni objasnat soglasno koj clen od zakonot za danoci nie sme odanoceni na prostor koj e imot na republika makedonija a korisnici se zdravstvenite domovi,a za toj prostor nije na zdravstvenite domovi plakame kirija.Odgovorot bese Zdravstvenite domov-zdravstvtoto e oslobodeno od danok a vije ste privatni i ne ste oslobodeni i vije treba da plakate danok.Po ova ispaga deka nije ne obavuvame zdravstvena dejnost.Resenijeto go obzalive do ministertvoto za finasii.Zalbata ni bese odbijena kako neosnovana.
  Drzavata prvo ni gi ukina spetijalizatiite na doktorite pedijatri,specijalisti po opsta medicina,trudova medicina i specijalisti po opsta medicina.Sega so ova ne ni ja priznava dejnosta-zdravstvo .Nie ne sme privatno zdravstvo koga imame dogovi so fondot,koj so dogovor ti opredelil kolku maksimum mozeza da zarabotis,pa i toj maksimum nikogas ne go isplakat,imame dogovori koi mora da gi pocituva samo ednat strana,dogovite ni se nametnati.Do koga seto ova ke se tolerira od nasa strana.

 14. кумановка напиша:

  КОЛЕГИ факт е дека ЗПЛРМ остана потполно сама.Од никого немаме разбирање ниту помош.Ниту од Л.Комора,МИНИСТЕРОТ,ФЗО,Па дури и од ВЛАДАТА.Од Л.КОМОРА од човек ПЕНЗИОНЕР кој јавно дава изјава ЦИТИРАМ–ПОВЕКЕ САКАМ ДА СИ ГО ШЕТАМ КУЧЕТО ОТКОЛКУ ………–.Од МИНИСТЕРОТ човек кој го има повече на ТВ-ОД ГРУЈО И ПРЕДСЕДАТЕЛОТ ЗАЕДНО,а за изјавите ……..Пред време не закопа за тие 50 ден,ги сврти медиумите,народот за на крајот да казе ПА ТОА НЕ МОЈА РАБОТА ОДИТЕ ВО ФЗО.Што од ФЗО-ТИЕ кој не почитуваат разговори,преговори,договори,рокови,дати ниту АДВОКАТОТ кој ке се изгуби во судскиот лавитинт.А пак од ВЛАДАТА–ТАА ШТО ТРЕБА ДА ГО ШТИТИ ГРАГАНИНОТ.Се качи струјата,парното,бензините,телефонијата,радидиф.такса ДИРЕКТЕН удар по гепот на народот -НИКАДЕ ГИ НЕМА.ЗОШТО—ЗАТОА ШТО ВО ПРАШАЊЕ Е ПРОФИТ.А ние кога побаравме 50 ден. НЕ НАПРАВИЈА ПАРТАЛ-ГО ЗАШТИТИЈА ГРАГАНИНОТ.А да беше од тие 50 ден.30 за нас а 20 за нив ТОГАШ…….ДОСТА Е ВЕКЕ ОД ОВАА ПИНГ-ПОНГ ПОЛИТИКА.ВРЕМЕ Е ВЕКЕ ДА СЕ ДЕЛУВА ПООШТРО,ПОХРАБРО ПО РАДИКАЛНО.МОРА ДА СЕ ПОЧНЕ ОД НЕШТО И ОД НЕКАДЕ.Мозе да се отпочне од Кманово-проблемот го знаете-ДЕЗУРСТВАТА.ДА СЕ АКТИВИРА СООПШТЕНИЕТО ДЕКА НА ПРИМЕР–ОД 1.03.2012 мат.доктори нема повеке да дезураат.И ДА НЕ СЕ ПОВЛЕКУВА СООПШТЕНИЕТО КАКО ПРЕТХОДНОТО.А ПОТОА ДАЛИ ПРЕД ТОЈ ДАТУМ ИЛИ ОТПОСЛЕ–АПСОЛУТНО НИКАКВИ РАЗГОВОРИ,ПРЕГОВОРИ СО НАДЛЕЗНИТЕ.ДА СЕ СТАВИ КОНЕЧНО ТОЧКА НА ОВОЈ НАШ ПРОБЛЕМ,ЗАТОА ШТО РЕШЕНИТО И ПРОБЛЕМОТ НЕЕ ВО НАС ТУКУ ВО НИВ.Само така на овој начин ПРОБЛЕМ ПО ПРОБЛЕМ ке се решаваат.ДОСТА СО ДЕМОКРАТИЈА.

  • efkoski напиша:

   pocituvana koleska,
   ne znam sto uste cekate vo kumanovo?
   zosto ocekuvate nekoj da ve organizira,zemete telefonot zavrtete nekoj broj , toj na drugi ,drugite na drugi i tn do site da se soberete vo edna kafana na salata i ke se dogovorite veke nikoj da ne ide i da dadete zaedno potpisana izjava vo site relevanti institucii i mediumi.
   samo samite ako stanete i pocnete da se dvizite ke napravite nesto,vaka samo cekate nekoj drug da vi ja zavrsi rabotata i da vi gi resi problemite.

 15. dr.jas напиша:

  Lekar,ne mozam da ti se obratam so pocituvan bidejki ti toa ne si.Kako se osmeluvas da i se obrakas taka na dr.Biljana!Znaes li ti koja e voopsto koleskata i kolku ima dporineseno vo godini nanazad za nas doktorite!Ti nemas ni d od doktor koga pisuvas vakvi neizdrzani komentari.Nauci prvo pravopis ,pa potoa sedni i razmisli kakvi gluposti teses!

 16. lekar kako vas напиша:

  lekar,te sledam na sajtov i ti se cudam na umot,koj ti dal diploma da bides clen na nasava fela?stvarno ne mi e jasno kako si zavrsil madicina,ako voopsto si zavrsil,a ne znaes da citas!Jadni tvoi pacijenti!

 17. DR LEKAR напиша:

  ZDRAVO KOLEGA LEKAR!NAVISTINA SI NEPISMEN STOM NE SI GO SFATIL PISMOTO OD DR BILJANA!STO IMAS KONKRETNO PROTIV NEA,KAZI JASNO DA RAZBEREME SITE!MOZEBI NEJZINATA INTELEGENCIJA TE PRAVI POMALKU VREDEN PLUKAC ILI MOZEBI TOA STO TE SPASI OD KAZNA TE NAVREDUVA!TAA PODMETALKA I ULIZICA KAKO STO TI JA NAREKUVAS NEUMORNO RABOTI ZA TAKVITE KAKO NAS I SE CUDAM OD KADE I E TAA ENERGIJA DA SE BORI ZA VAKVI PRIMITIVCI KOI NISTO DRUGO NE PRAVAT ,TUKU SAMO DREMAT I NAVREDUVAAT!TAKVI BUCKALA KAKO VAS SAMO MU STETAT NA ZDRUZENIEVO!NI GO RUSITE DIGNITETOT SO VASITE MALOUMNI PISUVANJA!

 18. Pocituvan kolega ili koleska
  Site clenovi na upraven odbor vo izminative godina i pol redovno prisustvuvaat na site sostanoci na UO na ZPLRM koi se odrzuvaat vo vikendi.Najgolemiot broj na kolegi vo vikendite se so svoite semejstva ,prijateli i gi uzivaat blagodetite na topliot dom.Zatoa ke Ve zamolam bez licni napaganja na kolegite,nasata jacina kako zdruzaenie e toa sto funkcionirame kako sovet na mudreci-mudrosta i ubavinata na tie sostanoci e sto sekoj ke kaze po nesto pametno i na kraj se sublimira kako zaklucok.Site sto idat na tie sostanoci se entuzijasti i seuste veruvaat da so svojata energija i upornost ke doprinesat do podobruvanje na sostojbite vo primarnosto i privatnosto zdravstvo.Sajtot sluzi za idei razmenuvanja na misli,ponuduvanja na resenija i informiranost na nasite kolegi vo najbrz mozen vremenski rok.Zatoa apeliram uste ednas i zamoluvam bez licni navredi-site nie go trosime vremeto za vo interes na nasite kolegi,koga se pregovara za 100 % isplata ne se pregovara samo za UO na ZPLRM tuku toa e pridobivka za site maticni doktori.So pocit Dr Lili

 19. Biljana Petkovska Ognjanova напиша:

  Pocituvan kolega Lekar!Ako dobro procitavte sto objavivme Koordinatorite od Skopje ke svatevte deka preregistracija ima ne samo za nevrabotenite ,tuku i za clenovi na semejstva koi se na redovno skoluvanje!Za da ne gi izgubime i tie osigurenici se reagirase vo FZOM!Ako i ovaa vulnerabilma grupa se namali kazete mi kakva kapitacija ke zamat kolegite od ucilisna medicina cij bod za pacienti od18-34 godini i taka e mizerna edinica!Tie kolegi specijalisti po ucilisna medicina i vaka edvaj egzistiraat!Lesano e da se pluka,no dajte aktivnost i idei kako da se pomogne!Jas pokrenav inicijativa da se izvestat pacientite a pobarav da se obelezat zdr.legitimacii na nereguliranite od FZOM za da i niv besplatno ne gi opsluzuvame!No fakt e dek i tuka ke imame gubenje pacienti t.e namalena kapitacija!Bez EK se e gola voda!No,kolega LEKAR TE MOLAM DAJ INICIJATIVA PA DA JA SRABOTITE,A JAS SEKAKO BIDEJKI NE RABOTAM ZA MATICNITE TUKU ZA SEBE KAKO MATICEN(JAS NEMAM DRUGA RABOTA I ZPLRM NE MI E RABOTODAVAC)KE BARAM OD VAS DA UPRAVUVATE SO ZPLRM I DA NI GI RESITE SITE PROBLEMI VO NAJBRZ MOZEN ROK!zATOA DA VE IZBEREME VO UPRAVATA JAVETE SE KAJ PRETSEDATELKATA SO VASETO CENETO IME I PREZIME!POZZ

 20. Матичен напиша:

  ZNACI NIE TREBA NON-STOP DA BIDEME VO FONDOT ZA DA GI FATIME STO NAREDNO KE SMISLAT, ZATOA STO SE STO SMISLILE IDE NA NAS GRB.
  ALAL DA IM E , ZATOA GI ISPOVRABOTIJA TOLKU, STO PAMET KE BESE TOA?!
  ZATOA NAS NI TREBA EDEN SPOSOBEN PRAVEN TIM I EKONOMIST, KOJ NEMA DA SE BORI SO POSLEDICITE, TUKU KE GI SPRECUVA.

  • Biljana Petkovska Ognjanova напиша:

   POCITUVAN KOLEGA MATICEN!NA SOSTANOKOT NA SITE OO NA ZPLRM ZA SKOPJE SE DADE TAKOV PREDLOG KOJ SITE PRISUTNI GO PRIFATIJA SO RAKOPLESKANJE!SAMO NA TOJ NACIN KE IMAME SPOKOJNA RABOTA I KE BIDEME FOKUSIRANI NA NASATA PROFESIJA!SERIOZNO MORA DA SE ANGAZIRAME TOA DA SE REALIZIRA STO POBRZO ,BIDEJKI SITE SME KRAJNO ISFRUSTRIRANI!POZZ

   • TANKICA PIPERKOVA напиша:

    SO POCIT KON PREDLOGOT KOJ TREBA DA SE REALIZIRA STO POBRZO .MISLAM DEKA e potrebna pobrza reakcija NE E DOVOLNA OBJAVATA VO DNEVNIK ZA PREREGISTRACIJA .MOZEBI POVEKE NASTAPI NA TV SO KONFERENCII ILI SL KE GI OBAVESTI LUGETO ,A MOZE KE GO PROLONGIRA ROKOT ZA PREREGISTRACIJA .OTI SEPTEMVRI KE NI SE POVTORI I VO APRIL
    P.S.JAS LICNO IMAM 424 PACIENTI NA NULTA LISTA .NEKOJ VODI CELA ORDINACIJA SO TOLKU PACIENTI…NALI????

 21. dr.Toni напиша:

  Има еден дел од Европа кој се вика Балкан: каде живеат најубавите жени, а наталитетот опаѓа.

  Каде невработените најмногу работат, каде на најплодната земја живеат луѓе кои најмногу гладуваат. Каде возовите доцнат. Каде сите играат фудбал, а победуваат во кошарка, ракомет, ватерполо или одбојка. Сите брзаат на работа, а никој не стигнува точно на време. Каде осумчасовното работно време трае дванаесет часови. Каде здравството е бесплатно, а лекувањето прескапо.

  Каде новинарите се слободни да го напишат она што ќе им наредат. Каде јавните набавки се тајни, а државните тајни јавни. Каде војните никогаш не завршуваат. Каде историјата секојдневно се повторува. Каде најбогатите се оние кои никогаш не работеле. Каде луѓето слават слава, а пцујат по Бога.

  Каде паметните заради неразбирање ги прогласуваат за лудаци, а лудаците за способни. Каде неписмените ја пишуваат историјата. Каде законите се незаконити, а анархијата нормална состојба. Каде се живее од иднината, бидејќи на сегашноста немаме право. Каде секој на секого се смешка, а никој на никого не посакува добро. Каде судските постапки траат предолго. Каде се почитуваат диктаторите, а за демократијата се мисли дека е данок за будалите. Каде мислат дека земјата ќе напредува ако повеќе назадува.

  Па ти преживеј, ако си нормален. Среќа за државата е ако таквите ги има што помалку. Нормалните секако никому не му се потребни. А и самиот живот е најголем парадокс: живееме само за да умреме, ќе речат оние кои мислат дека времето е бесконечно, а власта бесмртна.

  Ах, тој чуден Балкан…

 22. dr.Toni напиша:

  KOLEGI EDNO PRASANJE.
  DALI VI STIGNUVAAT RESENIJA ZA RADIODIFUZNA TAKSA (DALI SME OSLOBODENI OD PLAKANJE?)
  BLAGODARAM.

  • KOORDINATORI SKOPJE напиша:

   Oslobodeni sme!Toa e sobraniska odluka!Nitu edno pzu ne treba da plaka!Iako na mnogumina od nas minatata godina ni dojde so izvrsitel da ja platime i plativme 7800 za 10 meseci,koga reagiravme Sobranieto na RM dade tolkuvanje na odlukata i objasnuvanje deka ne treba da se plaka !Dokolku nekoja PZU prima smetki za rd taksa da pojde vo UJP so resenie za dejnost od Centralen Register i ke bide osloboden od taksata!pozz

   • daut напиша:

    Za sto zboruvate ! R.d. taksa e 130 den, za 10 m iznesuva 1300 den.! Da ne mislite za komunalna taksa za istaknuvanje na firma koja iznesuva od 6000-8000 den godisno, ako imate informacija kazete na sto da se povikame pred UJP, koja e taa odluka kade e objavena !
    Bladodaram !

    • Biljana Petkovska Ognjanova напиша:

     KOLEGA SMETKA ZA RD TAKSA NE NI DOAGA POVEKE!tOA STO PLATIVME SO IZVRSITEL 7800 BESE ZA 10 MESECI 1300 DENARI PLUS SUDSKI TAKSI I NAGRADA ZA IZVRSITEL 6100 ,ZNACI VKUPNO 7800 NI ZEMAA OD SMETKITE!nIE SME OSLOBODENI OD PLAKANJE OTTOGAS KOGA SE REAGIRASE ZA BESPRAVNOTO NAPLATUVANJE!POJDETE VO MTV AKO VI STIGNUVAAT SMETKI NA IME NA PZU I REAGIRAJTE DA VE IZBRISAT OD EVIDENCIJA!POZZ

     • daut напиша:

      Koordinatori Skopje veli:Dokolku nekoja PZU prima smetki za rd taksa da pojde vo UJP so resenie za dejnost od Centralen Register i ke bide osloboden od taksata!pozz.
      Biljana veli :POJDETE VO MTV AKO VI STIGNUVAAT SMETKI NA IME NA PZU I REAGIRAJTE DA VE IZBRISAT OD EVIDENCIJA!POZZ
      Aj ve molam bidete seriozni i tuka iznesete provereni raboti a ne rekla kazala !
      Blagodaram !

     • KOORDINATORI SKOPJE напиша:

      kolega Daut,toa se dve opcii koi mozes da gi napravis okolu radiodifuzna taksa!Imas i treta opcija,da im kazes na smetkovoditelite da ti go sredat ovoj problemso RD taksa!Ni najmalku ne sme neseriozni!Smetkovoditelot neka vidi vo sl vesnik za odluka na sobranie za plakanje RD taksa!Vprocem toa im e rabota!Pozz

  • KOORDINATORI SKOPJE напиша:

   Kolegi Fzom pravi cistenje na pacienti koi nemaat uslovi za status osigurenici i za clenovi od semejstvo -deca potrebno e potvrda za redovno skoluvanje bez koja nositelot na osiguruvanjeto nema da dobie sini kartoni!Onie koi nema da donesat potvrda za clenot na osiguruvanje moze da zemat sini kartoni samo za sebe so izjava!Clenot na osiguruvanjeto ke stane pasiven pacient so osnov 0!No kaj nas koga ke dojde na pregled nemame uvid dali clenot ima navistina osiguruvanje bidejki ke dojde so zdr legitimacija i sini kartoni od roditel!Fzom ne im gi ponistuva zdr, legitimacii i osigurenici bez osiguruvanje mozat da si gi koristat i ponatamu!Nie ne mozeme sekoj den da gi pratime pasivnite pacienti i ke si gi pregleduvame gratis!Ne samo nie maticnite ,tuku ke gi upatuvame i na povisokite nivoi na zdr.zastita,pa i tamu gratis ke gi lekuvaat<a i lekovi vo apteki ke im izdavaaat!Fzom mora da iznajde nacin da na ovie pacienti koi se clenovi na semejstvo vo legitimaciite otkako ke donesat potvrda za redovno skoluvanje im oznaci aktiven status na osiguruvanje!Za ova mora so FZOM da se razgovara!Pozz

   • Biljana Petkovska Ognjanova напиша:

    Pocituvani kolegi ,na onie clenovi na semejstvo koi ne se na redovno skoluvanje ke im bidat ponisteni zdravstvenite legitimacii i ke mora da se preregistriraat vo FZOM po drug osnov kako bi mozele ponatamu da koristat zdravstvena zastita! Izvestete gi pacientite da bidat poazurni vo sreduvanje na svojot status na zdr. osigurenici!Pozz

 23. LEKAR напиша:

  DOKTORI SAMO NAPRED ZIVEAT NA NASIOT GRG NA PARITE STO GI KRADAT OD NAS MATICNITE STO PRIMER DAVAAT ZA DOKTORITE STO SEGA ZAVRSUVAAT ZATOA MLADINATA NI BEGA SRAM DAIM JE I TIE IMAAT DECA KE GI STASA KLETVA OD NASITE KRADENI PARI NE BRISETE NEKA CITAAT BAREM

 24. Др.Арбен напиша:

  Aко некој треба да плати пари за да добие талони тоа е многу едноставно бидејќи сите државни институции се поврзани меѓусебе во мрежа и многу едноставно може да се добие податок за секого и за сешто па затоа најавената пререгистрација може безболно да се спроведе при секое подигање на талончињата а не да бидеме пак сведоци на она што се случуваше лани,поздрав со искрена надеж дека сепак во ова држава нештата може да функционираат ако се сака.

 25. OD DEBAR напиша:

  maticnite lekari izgleda ne se vo zdrastveniot sistem. javnoto zdrastvo sekoj mesec dobiva plata i baksisi milom ili silom, a maticnite lekari, sekoj sest meseci baksis na FZO samo silom so zamislenite registraci. lugje osvestitese i dosta se pregovara preku mediumi Vie treba da pregovarate vo nivoa na sistemot i na site da e jasno deka nisme vo prviot udar so pacijentot. kako sto tecat rabotite vi velite Vie zemete od pacijentite ( ama ima kazna ) a nie ce zememe od Vas ( nema kazna ).

 26. lekar напиша:

  Ovaa e uste edna od dosetkite na fondot kako da ne gi isplaka zarabotenite pari. ne znam kako ke izdrzime i zosto nemame sila da reagirame poodlucno. Se se zavrsuva so izjava na Direktorkata pred vladini mediumi deka e se izvoredno site se podmireni i site zadovolni i tolku. STO DA PRAVIME?????

 27. daut напиша:

  Nisto ne se prevzema slucajno. Za sekoja preregistracija na osigurenicite, na izbranite lekari FZO im namaluva od 10-20% od celokupnata kapitacija. Ako prosecnata kapitacija vo RM iznesuva 90.000,00 den., sekoj izbran doktor (tim) e osteten za 9000-18000.00 den. Ako vo RM ima okolu 2000 lek. tima X 150-300 Eu za sekoj tim, toa e od 300.000 Eu so 600.000 Eu za sekoj mesec dobivka na FZO na steta na izbranite doktori vo PZZ. I taka postepeno, na dolgi stazi FZO go unistuva ovoj segment na PZZ.

 28. Анонимен напиша:

  neli se preregistriraa vo mesec septemvri ova veke nelici na nisto neznam sto da kazam ama na ovie nedolicni igiri im nema kraj tie imaaat podatoci koj i kolku zarabotil sto gi maltretiraat graganite i ako se pocituva zakonot besplatno zdrastvo za site treba da se plaka kapitacija za sekoj graganin na makedonija bez razlika dali e osiguran ili ne.pozdrav

 29. LEKAR напиша:

  ABE OVIE OD FONDOV MNOGU PAMETNI PAK KE KRADAT OD NAS STO NE MU KAZAT NA MINISTEROT SRAMOTA E OVA

 30. efkoski напиша:

  mozebi parite ne legnale na smetkata na fzom,no ostanale na smetkata na drugi subjekti.
  sramota e,povtorno ke ni kratat,a nie ke go razbereme seto ova po 4-5 meseci,otkako ke ni dadat spisoci koj se ne trebalo da dobie besplaten pregled.

 31. D-R напиша:

  Зошто здружението не го постави прашањето за пререгистрација на пациентите пред Фондот и министерството?Зошто не се реагира на ова крадење од нивна страна?Ќе реагира ли некој на ова?

  • Pocituvani
   Ake ste sledele mediumi jas reagirav javno i pobarav ovoj proekt da ne se odviva na ovakov nacin -tuku site ministerstva koi davaat subvencii da si napravat baza na gragjani na kogo mu dale ,kolku pari i IT sektorot od informaticko opstesvo da dostavi spisok do UJP i taka voopsto ne treba da se okupita FZOM,nitu da ni brisat gragjani koi ne se svesni deka ke im go izbrisat osiguruvanjeto,nitu pak tie istite se sekiraat deka nivniot maticen nema da dobie kapitacija.I jas ovde ne gledam da vsusnost nekoj za nekogo se sekira ili podaleku misli za negativnite posledici,a ke gi ima mnogu……Site neka razmislat dali e ova vo red……Ova vazi i za onie sto ne se doktori a postojano ni ja sledat stranicata.Pozdrav i do niv…..

   • efkoski напиша:

    pocituvana,
    dali vo ovie pregovori se zalagate za isplata za sekoj zapisan pacient?
    bidejki i jas bezplatnovo zdravstvo go razbiram taka da za sekoj zapisan fzom tgreba da isplati,vo sprotivno se kosat so politikata i togas treba da vovedat pogolema participacija i kapitacionen bod.
    pozdrav.

   • D-r напиша:

    Фондот најде многу перфиден начин како да ги ускратува(краде)матичните лекари,простете тоа е кражба!Како ние како матични лекари ќе функционираме понатаму кога повторно со пресметките од мај,јуни па натаму ќе бидеме повторно ускратени за прилично голем број пациенти.Се прашувам зошто ние како матични лекари не се организираме и конечно на фондот и министерството да му предочиме дека не може ова понатаму да се толерира.Наместо фондот да се плаши од нас кај нас е обратно!Дајте конечно да се организираме и да си го вратиме она што ни следува и како доктори,и како општествен статус, зашто како што сме тргнале сигурно одиме кон дното!

   • TANKICA PIPERKOVA напиша:

    LILI POZDRAV DO TEBE I ODBOROT !!MISLAM DEKA USTE EDNAS TREBA DA SE IZLEZE NA TV SO KONFERENCIJA ZA STAMPA VO ZIVO .MISLAM DEKA CELTA JA OBJASNIV POGORE …POZZZ

 32. Д-р Струмица напиша:

  Повторно пациентите ќе губат основ,повторно губиток на капитација,повторно КРАДЕЊЕ на матичните лекари од страна на Фондот!

 33. Др загрижен напиша:

  Со првата пререгитрација ни фалат по 200-300 пациенти сега се прашам уште по колку ке ни избришат пациенти. Нели е уставно право секој да има право на здравствена заштита.

Испрати коментар

Мора да бидете најавени за да испратите коментар.

Како да се регистрирам?

Корисни линкови

Министерство за Здравство Фонд за Здравство Лекарска комора За Здравје

Регистрирај се!
Министерство за Здравство
Драмски театар

Барај (Впиши го поимот и притисни enter)

Соопштенија со најмногу коментари