Матичните лекари извисија – само за нив ќе нема покачување

Матичните лекари извисија. За нив нема покачување на плати, односно повисок капитционен бод, а незадоволни се и од актуелните казнени политики на Министерството за здравство. Во последната деценија имало зголемување за 10 денари, па сега земаат 55 денари по пациент. Револтот е голем, а доколку не се изнајде решение за проблемите, протестите ќе продолжат, велат од Здружението на приватни лекари.

Министерот Филипче вели дека исполнување на сите барања не е возможно.

Матичните лекари од Велес, Прилеп и Кочани во текот на минатата недела излегоа на улиците и порачаа дека се зголемува одливот на медицински персонал од земјава, а доколку состојбата не се промени, ваквиот тренд ќе продолжи, па нема да останат работници за да ги лечат македонските граѓани.

Извор

Испрати коментар

Мора да бидете најавени за да испратите коментар.

Како да се регистрирам?

Корисни линкови

Министерство за Здравство Фонд за Здравство Лекарска комора За Здравје

Регистрирај се!
Министерство за Здравство
Драмски театар

Барај (Впиши го поимот и притисни enter)

Соопштенија со најмногу коментари