Среќна Нова 2017!

happy-new-year-2017-wishes

Почитувани колеги,

Помина уште една бурна година во која сите ние направивме милионски број на прегледи, одговоривме на илјадници телефонски јавувања, реализиравме огромен број на превентивни прегледи, спасувавме и лекувавме наши пациенти.

Како и секоја година, упорно настојуваме да ги потенцираме нашите потреби, се со една цел, да реализираме подобро здравтсво, да имаме задоволни доктори и задоволни пациенти. Нешта кои се потребни да се променат во наредниот период се следниве:

1.Пациентите да се на ПЗУ а не на матичен доктор – само така системот ќе покаже дека навистина се грижи за сопствениците на ПЗУ-та, за луѓето кои решиле да творат и допринесат за овој систем.

2.Лиценцата за работа во мрежа мора да е на ПЗУ. И здравството е бизнис како секоја друга дејност.

3.Задолжително воведување на влез кај матичен доктор.Во секоја друга дејност колку повеќе работите толку повеќе сте успешен, а на примарно ниво сега Вие може да реализирате милионски број на услуги но сумата што ја добивате е фиксна и така нема стимул за напредок и усовршување има само момент на преживување.

Мојата девиза е дека животот може да биде поубав и поквалитетен секој ден.

Ви посакувам во Новата 2017 Година добро здравје,многу успеси на сите полиња од животот и благосостојба во Вашиот дом.

Со почит
Претседател на ЗПЛРМ
Др Лилија Чолакова Дервишова

Te nderuar koleg,

Kaloi edhe nje vit mjafte i turbullt, gjate te cilit kemi bere numer te madh te vizitave mjekesore,numer te pa kufizuar te pergjigjeve telefonike, numer te madh te kontrollave preventive, mjekuam dhe shpetuam jetera te pacienteve tane..

Si cdo vit me kembengulje insistojme qe ti realizojme kerkesat tona me te vetmin qellim qe te kemi shendetesi me te mire,

mjeke te kenaqur po edhe paciente te kenaqur me sherbimet tona.

Ajo qe kerkojme ne te ardhmen qe te ndryshoje eshte me sa vijon:

1.Evidenca e pacienteve te behet ne emer te IPSH e jo te mjekut ame, vetem ne kete menyra sistemi do tregoje se deshiron te kujdeset per pronaret e IPSH, persona te cilet duan te kontribuojne per kete sistem.

2.Licenca per leje ne rrjetin e MSH te jete ne emer te IPSH pasiqe edhe shendetesia eshte biznes si te tjeret.

3.Patjeter te kete nje pagese gjate hyrjes te mjeku ame.

Ne te gjitha veprimtarite , sa punoni po aq me te suksesshem jeni. Ndersa ne shendetesine primare sado qe te beni sherbime, kompenzini eshte po i njejte pra ska kurfar stimulimi per perparim , persosje por,vetem per mbijetese.

Bindja ime eshte se jeta mund te jete me e mire dhe me kualitative per cdo dite.

Ju Uroj Vitin e Ri 2017 shendet, suksese dhe mireqenje ne Familjet e Juaja.

Me respekt

Dr Lili

Kryetar SHMP.

Испрати коментар

Мора да бидете најавени за да испратите коментар.

Како да се регистрирам?

Корисни линкови

Министерство за Здравство Фонд за Здравство Лекарска комора За Здравје

Регистрирај се!
Министерство за Здравство
Драмски театар

Барај (Впиши го поимот и притисни enter)

Соопштенија со најмногу коментари