Коментари (35)

 

 1. Suzana напиша:

  Dragi kolegi,dali moze nekoj da objasni zosto lekovite koi gi pisuvame po preporaka na specijalist,vleguvaat vo vrednosta na iznosot za ostvaruvanje na celi,taka postojano go kratat iznosot na tie 30% od realizirani celi,kako moze ova da se resi, i zosto od klinika skopje povtorno baraat upat od maticen lekar? Pozdrav

 2. Матичен напиша:

  DO PETOK SE 90 DENA!
  A NE SE ZNAE NI DALI KE GI DOBIEME DO PETOK!
  A KOGA 70% ZA JULI?

  IMA LI NEKOJ OD NASEVO RAKOVODSTVO, KONECNO DA ZAVZEME STAV, KAKO PONATAMU I STO DA NAPRAVIME NIE LEKARITE ZA DA IZLEZEME OD OVAA SITUACIJA?!
  PRI TOA NE MISLEV SAMO NA RAKOVODSTVOTO NA ZPLRM, TUKU I NA LEKARSKATA KOMORA!

 3. пзу Рурален напиша:

  целосно се согласувам со колегата МАТИЧЕН,НЕЕЕЕ е беспарица КОЛЕГИ РАЗБУДЕТЕ СЕ не се плашите,не гледате вие фондовите за здравство се полнат со вработени седаат по цел ден и станале како рекеташка куќа,кога ќе им снема пари излагаат на терен и казнуваат.Јас не разбирам како да штедиш од ТЕМЕЛОТ на медицината а да го украсиш кровот.како не им текнало никому од зплрм фонд или воопшто од врвот да покрене постапка за обесштетување на сета ова штета шти ни ја нанесуваат срам да им е како мозе сред бел ден да ни крадат од наша пот зашто не покренуваат некоја постапка па да биде доста со овије кратења како не им оди на памет дека и ние имаме деца имаме семејство како може да се гази на таков начин договорот како може кога ними да им текне да играат мајтаб со руралните амбуланти,какво штенење е ова што повеќе вработени има по фондовите одколку амбуланти имам уште многу да кажувам ама подобро овде да застанам Поздрав

 4. ооооооо zalen maticen напиша:

  Значи,еве дојде и 12 од месецот,пари нема.Оваа се случува веќе 3 месец по ред , изгледа оваа однесување на ФЗО во врска со исплатата не е исклучок,туку дека станува правило.Пак уште еднаш ќе кажам,се работи за големо лицемерие од страна на ФЗО и државата.Тие од петни жили се трудат ни е да го почитуваме договорот во целост,со сите тие точки и запирки,а тие го кршат на најосетливиот дел РЕДОВНАТА ИСПЛАТА.!!!!!!Невидено лицемерие!!!!!Изгледа и дека реакцијата на претседателката минатиот месец во медиумите не вроди со резултат,пак истото се повторува.Како да се работи за дијалог со глув партнер,очигледно.Ти му збориш со силата на аргументи, треба да ја исполниш обврската кон државата,треба да дадеш плата до 15 во месецот,треба да ги платиш обврските кон други партнери,кон банките за да не ти тече камата,ти објаснуваш,молиш,бараш а тој едноставно НЕ ТЕ РЕЦКА.
  И СЕГА ШТО ПОНАТАМУ?Кој чекор понатаму да се превземе за да се реши оваа комплексна ситуација,стварно не знам.НА ПОТЕГ Е МИСЛАМ ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА ЗПЛРМ,меѓутоа сега крајно сериозно и без отстапки! ВРЕМЕ Е!!!!!!
  Поздрав до сите колеги,да бидеме сложни и единствени!!!!

  • ТОНИДЕЛ напиша:

   Во твојот текст има некои поенти (најверојатно, затоа што текстот е со големи букви) кои се за дискусија. Прво, дали се работи за „големо лицемерие од страна на ФЗО и државата“, или за голема беспарица?! Второ, одамна во сите сегменти на општеството „силата на аргументите“ е поразена од аргументот на силата. Во контекст на ова, апелот „да бидеме сложни и единствени“ треба да го помине тестот на проценка на нашата сила, а тоа се плашам дека можеби ќе биде едно трауматично сознание за нас. Трето, „што понатаму“ и дали „на потег е…Претседателството на ЗПЛРМ“ ?! Веројатно, да, затоа што таму би требало да се најде најмалиот заеднички содржател (кажано со математички речник), кој ќе биде услов без кој не се може за идни заеднички активности. А тоа е сложена работа, бидејќи не има многу различни: информирани и помалку информирани, реалисти и идеалисти, оптимисти и искусни оптимисти, активни и пасивни, наивни и сеирџии и над се – оние кои добро заработуваат и оние кои се прашуваат како е добиен тој просек на примања во ПЗЗ. Значи, плурализам на ставови и интереси!
   Се придружувам кон поздравот и апелот „да бидеме сложни и единствени“, но дали мислиме на истото?!

   • DOKTORKA напиша:

    Колега, веројатно вие не сте од ПЗЗ…Од највисокиот орган на Лекарската Комора се добиваат сигнали кои се упатени до несоодветни институции дека ,, МАТИЧНИТЕ Д-РИ ПОРЕМНОГУ ЗАРАБОТУВААТ,,. Ете колеги, затоа ова ни се случува, ПРОБЛЕМОТ Е ВО НАШАТА ФЕЛА. Се додека некои колеги зајадливо ке забележуваат на нашата зарабоптка, наместо да си ги гледаат своите интереси, како специјалисти, се дотогаш ке имаме вакви тубруленции…Поздрав

   • Матичен напиша:

    Колега,
    да не зборуваме за голема беспарица, затоа што не е така. Ако е голема беспарица, тогаш нека биде за сите, а не само за нас- матичните лекари.
    Нека земаат и тие вработените во ФЗ и нашите ценети колеги од јавното здравство, 70% од платата со 3 месеци каснење, па сите заедно да бидеме во беспарица.
    Колку за информација, јавно здравство ја доби платата за месец август, а ние уште не сме ги добиле 30 % за април.

    • ТОНИДЕЛ напиша:

     Почитувани колеги „ДОКТОРКА“ и „Матичен“, многу ме радува што ми одговоривте, (не сакам да кажам реплициравте) но во овој момент само сакам да укажам на некои прашални и други зборчиња во мојот текст („дали“, „можеби“, „веројатно“…) кои ако се читаат како важни делчиња од целиот коментар, би го оформиле прашањето: Па во што и дали во нешто се разликуваме во размислувањата?!

  • ооооооо zalen maticen напиша:

   Дојде и 14 од месецот,пари сеуште нема …………….

 5. lekar напиша:

  Izgleda fondot samo ni dava novi zadaci da imame so sto da se zanimavame i da ne barame isplata za nasiot trud, nie ne cekame 60 dena tuku mnogu poveke bidejki za 30 posto od aptil maj i juni gledame ne se ni zboruva, od druga strana tolku e napravena fama deka zimame mnogu pari sto i nasite kolegi toa go kazuvaat na pacijenti. Duri i zavod za zdravstvena zastita sega nema da dozvoli prijavi za zarazni da prakame po posta tuku mora sami da gi nosime, verojatno mislat deka imame tolku slobodno vreme.

  • др. матичен напиша:

   КОлеги, што се однесува до носењето на пријавите за заразни болести, точно е тоа дека не смееме по пошта (околу 1/2 година било тоа правило). Дали единствени можеме да се договориме и заеднички да побараме дозвола да ги праќаме скенирани по електронски пат? А еднаш/неделно да ја носиме тврдата копија на обрасците, на пример , во петок, или понеделник??? Акутните заразни болести мораме да ги пријавувамке од 08-14.30 часот…А кога да работиме???

 6. матична напиша:

  Погледнете го сајтот на ЗПЛРМ–пријатели ни се неколку веб страни, меѓу кои и ФЗО. Погледнете го ФЗО сајтот-нему не сме му потребни за пријатѕели….ние за ФЗО сме наемни работници, кои го продаваат својот труd. Toj e GAZDA na nasiot trud.

 7. Матичен напиша:

  Kolegi i koleski,
  Dali nekoj go deli moeto mislenje deka nekoj so nas se seguva, ili samo jas go imam toa cuvstvo?
  Vo pravilnikot ubavo si stoi deka tie clenovi 52, 53….i dr., koi se odnesuvaat na upatuvanjeto na povisoko nivo, ke se primenuvaat od 01.01.2012.
  A od druga strana FZO izleguva so soopstenie do davatelite na uslugi, deka tie odredbi ke se primenuvaat od 01.09.2011.
  Ima li nekoj da im kaze da si go procitaat pravilnikot?! Ili mozebi ne sum vo pravo?
  I uste nesto: dali se pomirivme so toa deka parite ke gi cekame po 75-80 a moze i 90 dena za isplata?
  Nemozeme li nesto da promenime?

 8. maticen od kumanovo. напиша:

  se slozuvam klasicen mobing.e toa niee.

 9. MATICEN напиша:

  Dragi kolegi po se ova sto go procitav svativ deka problemot e vo nas.Do koga vaka ke trpime.Ova smees ova ne smees bidejki ke bides kaznet.Zosto ucevme tolku? Neka mi kaze nekoj dali ima zadovolen lekar na kraj i zadovolen pacient?Nie stanavme obicni administrativci. Koga mi dojde pacient jas samo mislam dali smejam ovoj lek da go pisam dali smejam vamu ili tamu da go pratam. Pa voa e klasicen mobing koj ni eden od nas ne moze veke da go podnese.Ako ne im trebat lekari koj ke rabotat po toa sto go ucele i znaat od praksa neka primat administracija i neka rabotat po nalog. Dali ova nekoja druga fela ke go istrpese? pozdrav.

 10. maticen напиша:

  Mislam deka so ovie izmeni nepotrebno se sozdava nervoza kaj pacientite i doktorite, a guzva kaj specijalistite. Se slucuva upatot koj go dava specijalistot da ne go uvazuva nekoja neupatena sestra na salter vo klinikite vo Skopje i pak da bara upat od maticen doktor.
  A problemot so prijavite i odjavite e prikazna za sebe. Tolku li e tesko da pacientot ako saka da go smeni doktorot da mora da e prvo odjaven od prethodniot doktor. Istotaka koga go menuva osiguruvanjeto vo druga firma so sediste vo drug grad ,mora li prvo da se odjavuva od prethodnata podracna ? Zosto e tolku komplicirano , a Makedonija e tolku mala..
  Mislam deka ovie raboti treba da se sredat vo najskoro vreme

 11. lekar напиша:

  Se slagam so koleskata Slavica i sramota za nas e dokolku ne reagirame na onoj ponizuvacki nacin na vnesuvanje novi pacijenti. dali doktorot ima vreme da tolku ceka vo hodnicite samo za edna rabota. Krajno ponizuvacki e sto ne ni isplaka fondot na vreme i treba da cekame zaraboteni pari po tri meseca. dali tie primaat 70 % od platata i toa dva ipol meseci unazad. Doziveavme krajno ponizuvanje

 12. SLAVICA напиша:

  Novinite od fondot koi stapuvaat na sila preku noc ,koi se nedifinirani za nas koi trba da gi primenuvame izgleda nemaat kraj.Zosto sluzbite od Fondot ne dadat napismeno jasno izvestuvanje za kade tocno se odnesuva upatuvanjeto na povisoko nivo , odnosno dali se odnesuva i na institutite (onkologija, patofiziologija i tn). Kako problem se nametnuva i prijata i odjavata na pacientite vo totalniot haos vo sluzbite na Fondot, so neljubeznosta na personalot,bavnosta na sistemot .Znaci treba da odvoite dva do tri casa cekanje vo malo hodnice bez “vozduh”da bidete sikanirani ,i najcesto da nemozete da zavrsite rabota zatoa sto doktorot od koj e zemena ispisnicata ne go odjavil pacientot pa vie ne mozete da go zapisete kaj Vas.Mislam deka ima mnogu izmeni koi se nedovolno obmisleni kako toa ce izgleda koga ce pocnat da se primenuvaat .

 13. ELENA RISTOVA напиша:

  Jas konkretno konkurirav za sv.Erazmo I IMAMA KONZILIARNO MISLENJE MEGUTOA KOMISIJATA ME ODBI so odgovor deka moeto dete ima cerebralna paralizai e na vozrast od 18 meseci, i sme go iskoristile vo mesec juli 2011 godina i sakav da odam vo oktomvri ne mi dozvolija mi rekoa da se obratam vo socijalno …pa sega neznam na kogo treba da mu se veruva.. pozdrav

 14. DOKTORKA напиша:

  КОЛЕГИ
  Многу новини се донесуваат брзо и ние неспремни ги дочекуваме, што ствара забуна исекој се снаоѓа кој како знае. Остана неразјаснето прашањето со дијагнозите за bisoprolol i carvedilol кој специјалистите го даваат на I10 а во аптека го бараат i50, а излезе нов проблем каде и од кога ке се упатуваат пациентие на повисоко ниво.Воедно, денес нов шок добив-бројот на неплакачи е огромен кај секој доктор.Два месеци што ги дадоа за пререгистрација во сред лето на 50 степени што е краток перјод сега се скрши на наш грб. поздрав

 15. докторка напиша:

  Ограничувањето важи само за пациенти со недефинирана Дг, кои првпат мораат да се прегледаат некаде…

 16. докторка напиша:

  Значи, пациенти, кои се со дефинирана Дг, со отпусни писма, извештаи, чии фотокопии мораме да ги чуваме во картонот, можеме да ги испраќаме со сци упат до УК, за редовно кмонтроли кај субспецијалист…

 17. MATICEN LEKAR напиша:

  mene stvarno ne mi e ajasno sto od koga vazi?Sakam kratko i jasno od 1 septemvri ne smeeme:(tova i tova… i smeeme:tova i tova…(nabrojte ni)

 18. докторка напиша:

  Инаку, ова може да значи и реукција на нашиот број на издадени упати, како и редукција на бројот на матични пациенти, кои би се одјавувале, за да не мораат да шетаат со километри од специјалист до Клиника па до нас и така…

 19. докторка напиша:

  Мили колеги,

  Ова требаше да почне да се применува од 01.01.2012. Но, вака сме комплетно-затечени…Пациент со бај-пас. на пример, кој редовно се контролира на УК Кардиологија, дали сега ќе мора да земе упат од специјалист-интернист, за да оди на Кардиологија?

  • Pocituvani kolegi na krajot od dopisot na Fondot stoi da odredbite od Pravilnikot koi se odnesuvaat za upatuvanjeto na povisoko nivo na zdravstvena zastita ke se primenuvaat od 01.01.2011.god,

   • докторка напиша:

    Koleske Lili,
    Na krajot pisuva od prvi septemvri…Ve molam da ni davate informacii koi se realni…Denes licno се јавив во ФЗО, сектор контрола, од каде ни доагаат инспекции, и ми рекоа дека ова ТРЕБА ДА СЕ ПРИМЕНУВА…

    • Pocituvana
     Denes se slusnav so portparolot na Fondot i mi kaza da celata magistrala ke pocne da funkcionira posle Nova Godina,a sega bilo samo za rentgen dijagnostika- Kompjuterska i magnetna rezonanca.No bidejki ovie dva dena pominav po zapadna Makedonija i vidov da sekoj posebno si go protolkuval upatuvanjeto ke go zamolam Fondot da ni pise sto od koga moze na poednostaven nacin vo tabeli so uslugi i dati.

     • докторка напиша:

      Toa e odlicna ideja. Pozdrav…Cekame

     • Zbunet напиша:

      Колешке Лилија,

      Ве молам за поголема агилност кога се носат вакви акти од страна на ФЗОМ. Имам впечаток дека секоја нова измена која ФЗОМ ја објавува, го затекнува нашиот еснаф и предизвикува големи проблеми во работењето токму поради недоволната запознаеност и информираност. Дали се работи за тоа да ФЗО и Вас не ве информира или пак Вие ненавремено ги проследувате информациите до нас што се планира и на кој начин се планира да се спроведе?
      Ви се молам, што значи тоа ‘ќе го замолам фондот да ни пише …’, за што ќе го молите фондот за да ни се смилува да ни даде конкретни упатства кои одамна требаше да ги имаме на увид????? Класично понижување и полтронство!!!
      Затоа барам од Вас, доколку сме ве избрале да бидете наш глас, тогаш достојно да не претставувате во институциите и цврсто да ги застапувате нашите ставови и интереси!

     • Pocituvani kolegi
      Site imame internet i site sme dolzni da si gi citame izvestuvanjata na sajtot na fondot koj e sluzben i oficijalen sajt.I naseto zdruzenie preku nasiot administrator se trudi da Ve informira za se.I rakovoditelite na podracnite se dolzni da Ve informiiraat na vreme.Potrebno e i koordinatorite po opstini da Ve informiraat za se sto e novo,no zainteresiranost na kolegite nema.A drugo koga nekoj nekogo zamoluva ne e poltronstvo tuku nacin na kulturna komunikacija.Jas ja pominav zapadna Makedonija vo dva dena i uvidov da nikoj ne svatil nisto od pravilnikot,pa zatoa dadov predlog da se napravi tabela so pojasnuvanje.Ostanuvam so pocit Dr Lili

Испрати коментар

Мора да бидете најавени за да испратите коментар.

Како да се регистрирам?

Корисни линкови

Министерство за Здравство Фонд за Здравство Лекарска комора За Здравје

Регистрирај се!
Министерство за Здравство
Драмски театар

Барај (Впиши го поимот и притисни enter)

Соопштенија со најмногу коментари