Известување за пререгистрација

Почитувани колеги,

Претседателот на ЗПЛРМ на ден 17.02.2012 год реагираше преку медиуми заради малиот процент на лица кои се пререгистрирале во ФЗОМ. Упати апел до сите граѓани – да ако не си ја обават совесно својата обврска,тогаш на 1 Април нема да имаат сини картони, а тоа повлекува плаќање на прегледите кај матичен доктор и на друго ниво од здравствениот систем – на приватно.

Бидејќи оваа пререгистрација е влезена во закон – и ќе биде еднаш годишно – ЗПЛРМ реагира да периодот во кој се изведува мора да се помести, за да не се соочиме со лоши временски услови и догодина. Пожелно е да бидат месеците април и мај.

Со почит

Коментари (4)

 

 1. dr.kamilovski напиша:

  AMA PREREGISTRACIJATA NE E OGRANICENA DO 31.03.2012 MOZE DA SE PREREGISTRIRAAT KOGA KE SAKAAAT NEKOI TOA KE GO PRAVAT KOGA KE IMAAT POTREBA ZA NA LEKAR PA NAS NE NE PLAKAAT PO USLUGA NE PLAKAAT PO BROJ NA PACIENTI NIKOGAS NEMA DA IMAME TOCNA BROJKA NA PACIENTI I SE RAZBIRA NEMA DA IMAME ODREDENA POSTOJANA KAPITACIJA I SEKOGAS KE BIDE VAKA AKO DRZAVATA IMA ZAKON ZA BESPLATNO ZDRASTVO TOGAS TREBA DA NE PLAKA OD BROJ NA PACIENTI BEZ RAZLIKA KOGA SE PRIJAVILE VO TEKOT NA GODINATA.POZDRAV

 2. efkoski напиша:

  bidejki ova ke se slucuva sekoja godina,redno e da se reagira da se napravi staro/nova sema na isplata na sredstva,odnosno da se izplaka za sekoj zapisan pacient bez razlika na toa dali toj ja ima sredeno so fzom.
  vaka nema kraj.

 3. LEKAR напиша:

  ZNACI SEGA VEKE JASNO ,,SEKOJA GODINA EDNAS GODISNO,,.STO ZNACI DODEKA EDNI SE DOREGISTRIRAAT,KE DOJDE RED ZA NOVA PREREGISTRACIJA.T.E NASIOT SPISOK PO OSNOV ,,O,, NIKOGAS NEMA DA SE NAMALI ILI ZAVRSI.STRASNO I ZA DOKTORITE ,I ZA PACIENTITE.SAMO EDEN BOG,DA NE RESI.

Испрати коментар

Мора да бидете најавени за да испратите коментар.

Како да се регистрирам?

Корисни линкови

Министерство за Здравство Фонд за Здравство Лекарска комора За Здравје

Регистрирај се!
Министерство за Здравство
Драмски театар

Барај (Впиши го поимот и притисни enter)

Соопштенија со најмногу коментари